60 lat Koła Gospodyń Wiejskich w Żołędowie

"Nie ważne jak długo jest się razem.

Ważne jak piękne są te wspólne chwile"

 

Dnia 16 lutego 2020r odbyły się obchody " 60 -lecia Koła Gospodyń Wiejskich w Żołędowie".

Uroczystość przygotowana została przez obecnie działające członkinie i członków koła w liczbie 37 osób.

Kołem napędowym dla tak licznej grupy jest Zarząd KGW; przewodnicząca - Violetta Frelichowska, zastępca - Elżbieta Bujak oraz członek zarządu - Elżbieta Kitowska.             Obchody rozpoczęły się mszą święta w kościele w Żołędowie. Ksiądz Proboszcz Jarosław Kubiak w czasie kazania przedstawił rys historyczny kół gospodyń wiejskich w Polsce. Wskazał na cele i ideały jakie towarzyszyły działalności kół w różnych okresach historii naszego kraju. Zawsze była to działalność na rzecz lokalnego środowiska czyli tzw. małej Ojczyzny - jej rozwoju ekonomicznego, edukacyjnego, prozdrowotnego, samodoskonalenia się jej członkiń i ich samorealizacji. W ten historyczny trend idealnie wpisuje się nasze koło działające od 60 lat.

Dalszy ciąg uroczystości miał miejsce w świetlicy wiejskiej w Żołędowie. Grono zaproszonych gości było bardzo liczne. W obchodach uczestniczyli:

Wójt Gminy -Wojciech Sypniewski

Przewodniczący Rady Gminy - Benedykt Leszczyński

Ksiądz proboszcz -Jarosław Kubiak

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Żołędowie - Ewa Kraska

Dyrektor GOK Osielsko - Marek Manuszewski

Nadleśniczy Nadleśnictwa Żołędowo - Krzysztof Sztajnborn wraz z żoną

Przewodnicząca KGW Maksymilianowo Maria Krygier

Zastępca przewodniczącej KGW Maksymilianowo Mirosława Ławrywianiec

Członkowie Rady Sołeckiej Sołectwa Żołędowo

Emerytowana Doradca ds. przedsiębiorczości wiejskiej z WOPR Minikowo - Halina Caban

Zastępca przewodniczącej Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Żołędowie - Katarzyna Kilijańczyk

Starszy Instruktor GOK – Piotr Wizimirski

Starszy Instruktor GOK - Łukasz Lesiński

Była Przewodnicząca KGW Żołędowo - Wiktoria Marcinkiewicz

Zespół Ludowy "Kruszynianki"

Członkinie i członkowie KGW Żołędowo

Tak liczny udział świadczy o tym, że KGW jest dobrze postrzegane i doceniane ze swoimi pomysłami i inicjatywami w środowisku lokalnym. Uroczystość w rewelacyjny sposób poprowadził wieloletni przyjaciel koła Pan Piotr Wizimirski.

W części oficjalnej większość zaproszonych gości zabrało głos składając na ręce obecnej przewodniczącej Pani Violetty Frelichowskiej gratulacje, kwiaty i upominki. Z ust wielu mówców pojawiły się podziękowania za zaangażowanie w wiele lokalnych imprez o charakterze państwowym, kościelnym, zabawowo - biesiadnym, kulinarnym, charytatywnym i sportowym. Przewodniczący Rady Gminy Osielsko Benedykt Leszczyński przedstawił zgromadzonym bardzo ciekawy artykuł z archiwalnej gazety „PORADNIK GOSPODARSKI” nr 5 z marca 1986 roku, który wskazuje na fakt istnienia koła nie od 60 , a od 64 lat, gdyż jak napisano w artykule, nasze koło w 1986 roku obchodziło swoje 30-lecie. Żartobliwie, ale z entuzjazmem wszyscy zaakceptowali chęć zorganizowania i udziału w "65-leciu KGW Żołędowo" w 2021 roku.. W części oficjalnej nastąpiło jeszcze wręczenie dyplomów i statuetek byłym przewodniczącym KGW: Pani Wiktorii Marcinkiewicz i Pani Teresie Juszczak, z podziękowaniem za inicjowanie wielu działań i poświęcenie na rzecz społeczności lokalnej. Pani Longina Soitz otrzymała dyplom i statuetkę dla najdłużej działającej członkini. Jest to nieprzerwanie 47 lat pracy w kole. Cieszymy się obecnością koleżanki, która swoim uśmiechem, entuzjazmem i doświadczeniem dzieli się z nami. Jej towarzystwo nie tylko poprawia nam nastrój, ale jest też bodźcem do tego by być sobą, walczyć z przeciwnościami losu i osiągać założone cele. Dziękujemy, że jesteś z nami.

Część oficjalna to również wręczenie podziękowań i dyplomów dla partnerów współpracujących z KGW Żołędowo. Wszystkim przemówieniom towarzyszyły gromkie brawa, miła atmosfera, gesty sympatii i wdzięczności. Od strony technicznej wspierał nas jeden z członków naszego koła, który jak zwykle zapewnił przebieg imprezy bez jakichkolwiek potknięć. Sprzęt nagłaśniający, podkład muzyczny, prezentacja multimedialna - to wszystko sprawiło, że wszyscy czuliśmy się doskonale wracając do wspomnień z dawnych lat działalności koła.

Część nieoficjalną rozpoczął wjazd tortu urodzinowego z zapalonymi sztucznymi ogniami i fanfarami w tle. Odśpiewano" Sto lat" z kieliszkami szampana w dłoniach. Rozpoczęto degustację potraw przygotowanych przez panie z KGW. Po długim oczekiwaniu wszystko smakowało podwójnie wyśmienicie. Ślinka ciekła na sam widok potraw będących na stołach.

Przysłowiową wisienką na torcie był występ zespołu "Kruszynianki". Panie swoim repertuarem zmobilizowały uczestników imprezy do wspólnego śpiewania. Ich energia, temperament, poczucie humoru, dystans do siebie i rzeczywistości wprowadziły atmosferę zabawy. Wszyscy uczestnicy bawili się doskonale, a na ich twarzach pojawił się uśmiech. No i o to chodziło. Panie osiągnęły swój cel. Dziękujemy i liczymy na dalszą współpracę.

Wydaje się, że ta bardzo udana impreza, jak i wiele innych organizowanych przez KGW Żołędowo przyciągnie w nasze szeregi kolejne aktywne osoby, dla których nie ma rzeczy niemożliwych, które tryskają energią i pomysłami.

                                       " Nie oczekuj, że Świat się zmieni,

                                             bo możesz się nie doczekać.

                                        Spróbuj raczej zmienić coś w Sobie

                                          i w najbliższym  Tobie otoczeniu.

                                         Swoje pomysły traktuj serio, bo

                                     mogą być początkiem czegoś wielkiego"